Awards

  JOSEPH GONZALEZ

– National Championships, Baltimore, Marylan, March 9, 2018
Y-10 Men’s Epee – 9th place (69 competitors)
– Magic City-RYC Regional Youth Circuit, Hoover, Alabama, Jan 20-21,2018 (NAC Qualifier)
Y-10 Men’s Epee –
Y-10 Men’s Foil – 
– Sunshine State Games, West Palm Beach, June 17-18,2017 (Convention Center)
Y-10 Men’s Foil –
Y-10 Men’s Epee –
– 3rd Annual Stoccata RYC Region 6, Longwood, FL, Feb 4-5,2017 (NAC Qualifier)
Y-10 Men’s Epee – 
Y-10 Men’s Foil –
– WGFA RYC Region 6 Ocooe, FL Oct 22, 2016 (NAC Qualifier)
Y -10 Men’s Epee –
– Local Tournaments (23 Medals)
Gold – 
Silver –
Bronze – 

FRANCESCA SUAREZ-LEON

– Sunshine State Games 2018, Clearwater, FL
Y-12 Women’s Epee – 

Y-14 Women’s Epee – 

– National Championships, Wisconsin, WI, Nov 16, 2016
Y-10 Women’s Epee – 20 place
– Sunshine State Game, West Palm Beach, June 11-12, 2016 (Convention Center)
Y-10 Women’s Epee –
Y-10 Women’s Mixed Epee – Bronze Medal
– Baltimore New West Regional, August 16, 2015 (NAC Qualifier)
Y-10 Women’s Foil –
Y-10 Women’s Epee –
– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL, April 23-24,2015
Y-10 Women’s Epee –
Y-10 Women’s Foil – 
Y-12 Women’s Epee –
– Gateway Summer National Qualifiers Regio 6, March 14-15,2015
Y-10 Women’s Epee –
Y-10 Women’s Foil –
– Local Tournaments, Y-10/12 Epee & Foil (28 Medals)
Gold – 
Silver – 
Bronze – 

 JAYDEN BARRIOS

– National Championships, Dallas, TX, July 7, 2016
Y-12 Men’s Epee -51 place (115 competitors)
– Sunshine State Games, West Palm Beach, June 11-12, 2016 (Convention Center)
Y-12 Men’s Epee –
– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL April 23 -24, 2016.
Y-12 Men’s Epee – 
– Local Tournament Y10/12 Epee & Foil (14 Medals)
Gold – 
Silver – 
Bronze – 

GABRIELA SUAREZ-LEON

– Sunshine State Games 2018, Clearwater, FL
Y-10 Women’s Foil – 

Y-10 Women’s Epee – 

– National Championship, Wisconsin, WI, Nov 11, 2016
Y-10 Women’s Foil
– Baltimore New West Region 6, August 16, 2016 (NAC Qualifiers)
Y-10 Women’s Foil -5 place
– Local Tournament Y-8/10 Foil & Epee (14 Medals)
Gold – 
Silver –
Bronze –

FRANS ALVAREZ

– Sunshine State Games, West Palm Beach, June 11-12, 2016 (Convention Center)
Y-14 Men’s Epee – 5 place
– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL, April 24, 2016
Y-14 Men’s – Epee-10 place
– Local Tournaments Y12/14 Epee (13 Medals)
Gold –
Silver –
Bronze –

MARCOS PEREZ

– Sunshine State Games 2018, Clearwater, FL
Y-10 Men’s Foil – 10 place

Y-10 Men’s Epee – 13 place

– Atlanta Fencing Epee RYC & RJCC 2018, Region 6, April 28-29/2018
Y-10 Men’s Epee –
– Local Tournaments Y8/10 Epee & Foil (9 Medals)
Gold – 
Silver – 
Bronze – 

CHRIS PERERA

– Sunshine State Games, West Palm Beach, June 11-12,2016 (Convention Center)
Y-10 Men’s Foil –
– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL April 23, 2016
Y-10 Men’s Foil – 7 place
– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL, Oct 24-25, 2015
Y-10 Men’s Foil – 7 place
– Local Tournament Y 8/10 Foil & Epee (5 Medals)
Silver –
Bronze –

NATHAN HOELSCHER

– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL, April 23, 2016.
Y-10 Men’s Foil – 6 place
– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL Oct 24-25, 2015.
Y-10 Men’s Foil – 14 place
– Local Tournaments (3 Medals)
Gold – 

EVERETT HOELSCHER

– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL, April 23, 2016.
Y-10 Men’s Foil – 13 place
– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL Oct 24/25, 2015.
Y-10 Men’s Foil – 13 place
– Local Tournaments (4 Medals)
Gold – 
Bronze – 

IVAN CABALLERO

– WGFA RYC Region 6, Ocoee, FL, Oct 22, 2016
Y-10 Men’s Foil – 
– 1st Annual Stoccata Spring RYC, Region 6, Longwood, FL, April 23, 2016.
Y-10 Men’s Foil – 9 place
– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL Oct 24-25, 2015.
Y-10 Men’s Foil – 9 place
– Local Tournaments Y-10 Men’s Foil (2 Medals)
Silver – 
Bronze – 

NOAH CALLEJAS

– 2nd Annual Stoccata Fall RYC, Region 6, Longwood, FL Oct 24/25, 2015.
Y-10 Men’s Foil – 16 place
– Sunshine State Games, West Palm Beach, June 11-12/2016 (Convention Center)
Y-10 Men’s Foil –
– Local Tournaments Y-10 Men’s Foil (2 Medals)
Bronze – 

VICTORIA PILARTE

– Local Tournaments Y-8 Women’s Foil (3 Medals).
Gold – 
Silver – 
Bronze – 

LUNA BENINCA

– Local Tournaments Y-8 Women’s Foil (2 Medals).
Silver – 
Bronze – 

BRYAN DIAZ

– Local Tournaments Y-12 Foil & Epee (3 Medals)
Silver – 

CHEN QUINSHU

– Local tournaments Y-8 Foil (2 Medals)
Silver – 
Bronze – 

VICTORIA BOFIL

 

– Sunshine State Games 2018, Clearwater, FL
Y-12 Women’s Foll – 6 place 

Y-12 Women’s Epee –  6 place

– Local Tournament Y-12 Mixed Epee (1 Medal)
Bronze – 

Raul Acosta

– Sunshine State Games 2018, Clearwater, FL
Veteran Men’s Foil – 9 Place

Florespa Afterschool Program

Includes:

Fencing - Yoga - Homework Assitance

3:30 pm to 6:00 pm 

Monday to Friday

 

You have Successfully Subscribed!